مجله

راه‌های افزایش امنیت موتورسیکلت

پیشگیری از سرقت موتور سیکلت

موتورسیکلت وسیله‌ای بسیار کارآمد و محبوب نزد ما ایرانیان است. راحتی استفاده و دسترسی به مکان‌های مختلف این وسیله نقلیه را به خصوص در شهرهای شلوغی مانند تهران به یک وسیله کاربردی تبدیل کرده است. در مقابل اما ضعف ایمنی و در دسترس بودن، این وسیله را در معرض دزدی بیشتری نسبت به خودرو قرار داده است. بنابر آمار پلیس آگاهی، ۸۰ درصد سرقت موتور سیکلت‌ها به دلیل غفلت و سهل انگاری مال باختگان صورت می‌گیرد و این موضوع نشان می‌دهد که موتورسواران موارد ایمنی را در نگهداری وسایل نقلیه خود رعایت نمی‌کنند.

در ادامه برخی نکات پیشگیری از سرقت موتور سیکلت ذکر خواهد شد.

۱. سوئیچ خود را فراموش نکنید.

یکی از موارد شایع در سرقت موتور سیکلت فراموشی یا گذاشتن سوئیچ موتور بر روی آن است. این سهل انگاری معمولا در جایی رخ می‌دهد که موتورسوار، برای انجام کار کوتاه مانند خرید از سوپر مارکت، موتور را روشن یا سوئیچ آن را بر روی موتور می‌دهد. یکی دیگر از موارد رایج، قرار دادن موتور بدون تجهیزات ایمنی در مکان معمولا مطمئن مانند حیاط منزل یا مجتمع می‌باشد.

بسیاری از سارقان بعد از دستگیری به این اعتراف کرده‌اند که موتورهایی که در حیاط خانه‌ها بدون تجهیزات ایمنی پارک شده‌اند را شناسایی کرده و بعد از اطمینان از سهل انگاری مالکان آن، اقدام به سرقت موتور نموده‌اند.

۲. موتور خود را در مکانی امن پارک کنید.

پارک موتور سیکلت در مکانی امن، از مؤلفه‌های مهم در پیشگیری از سرقت موتور سیکلت است. معمولا پارک موتور در پارکینگ‌ها یا در خیابان اصلی و در جایگاه پارک سایر موتورها، می‌تواند به لحاظ امنیت از جایگاه بهتری قرار دارند.

همچنین بهتر است جهت ایجاد مکان امن، از پایه قفل زمینی استفاده نمایید، تا با ایجاد محل قفل و زنجیر، امنیت پارک موتورسیکلت خود را افزایش دهید.

3. از قفل و زنجیر استفاده کنید

یکی از روش‌های مؤثر برای جلوگیری از سرقت موتور استفاده از قفل و زنجیر است. این روش شاید قدیمی اما بسیار کارآمد برای پیشگیری از سرقت است. قفل و زنجیر دارای انواع و اقسام مختلفی است که با توجه به استفاده سارقین از اره یا قیچی آهن بر، بهتر است از انواع قفل و زنجیر ضدبرش استفاده گردد.

قفل و زنجیر با روش‌های مختلفی قابل استفاده است اما روش عمده، قفل و زنجیر چرخ موتور است که مانع از حرکت چرخ عقب می‌گردد.

روش دیگر ایمن تر، بستن موتور به موانعی مانند ستون، میله یا درخت است که معمولا برای بستن به آن‌ها لازم است زنجیر بلند، داشته باشید. راه کار آمد تر برای بستن موتور استفاده از پایه قفل است که با بستن زنجیر و قفل مناسب به آن می‌توانید مانع جدی برای دزدیده شدن موتور خود داشته باشید.

۴. استفاده از قفل دیسکی

استفاده از قفل چرخ جلو یکی از روش‌های سریع اما غیر ایمن، برای پیشگیری از سرقت موتور است. برای زمان‌های کوتاه، قفل کردن چرخ جلو، روش خوبی برای جلوگیری از حرکت موتور می‌باشد. اما به دلیل استقامت کم قفل دیسکی، گاهی با یک ضربه ساده، این قفل شکنندگی دارد و راه حل کاملی برای پیشگیری نمی‌باشد.

این روش‌ها و روش‌های بیشتر، می‌تواند به عنوان ابزاری کارآمد برای جلوگیری از سرقت استفاده گردد.
شرکت پیشگامان فر گویا، پیشگام در صنعت ایمنی، در راستای حفاظت از اموال شما، در مرحله پیشگیری اقدام به تولید محصولات متعدد نموده است. شما می‌توانید در اینجا محصولات شرکت را مشاهده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *